Ceny paliw ostatnio nieustannie idą w górę, przez co użytkowanie samochodów z klasycznymi silnikami, czyli napędzanymi na olej napędowy czy benzynę, staje się coraz droższe. Zamontowanie instalacji LPG wydaje się więc bardzo sensownym rozwiązaniem. Przeciwnicy samochodów napędzanych na płynny gaz zwracają uwagę na fakt, że przecież nie jest tak, że auto na gaz pali tyle samo litrów gazu, co na przykład diesel oleju napędowego. Niektóre silniki potrafią spalić nawet dwa razy więcej LPG niż benzyny. Cała więc magia samochodów na LPG to stosunek spalania do ceny gazu w danej chwili. Ale właściwie ile pali auto na gaz? Czy jest jakiś uniwersalny przelicznik mówiący o tym, ile (niezależnie od pojemności silnika) spali taki samochód? Postaramy się przybliżyć i rozjaśnić Wam tą sytuacje.

Instalujemy LPG – opłaca się?

Jeżeli chodzi o uniwersalny przelicznik, to profesjonalne serwisy zajmujące się montażem instalacji LPG do samochodów podają, że auto z instalacją pali około 20% więcej litrów gazu, niż wcześniej paliło benzyny. Realia są nieco inne – każdy samochód zachowuje się inaczej, każdy silnik inaczej radzi sobie z gazem, a przede wszystkim każdy kierowca ma przecież odmienną technikę jazdy. Według przeprowadzonych niedawno badań bezpieczny przelicznik to 1,3 – czyli na każdy litr benzyny, jaki spalał nasz samochód przez założeniem instalacji, musimy przyjąć 1,3 litra gazu po jej zamontowaniu. Kluczem do sensowności montowania gazu w aucie jest więc cena gazu i cena benzyny – jeżeli różnica między nimi jest niewielka, to montaż LPG może okazać sie bardzo długoterminową inwestycją.

Kiedy zwróci się montaż LPG?

To kluczowe zagadnienie. Zamontowanie instalacji LPG, zależnie oczywiście od modelu samochodu może kosztować od około 1500 złotych do ponad 5000 zł. Kolejny aspekt, jaki musimy rozpatrzeć, to ilość przejechanych kilometrów w ciągu roku. Jeżeli założymy, że instalacja zwróci się po przejechaniu 30000 kilometrów, a jeździmy mało, na przykład 5000 km w roku, to sam koszt założenia LPG zwróci się po 6 latach (oczywiście jeżeli utrzymają się ceny paliw, co jest wątpliwe).Dlatego warto używać kalkulator zużycia paliwa, który da nam jasny obraz ile nasze auto pali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here