Podoba ci się samochód z ogłoszenia w internecie? Jedziesz na miejsce i okazuje się, że sprzedający niewiele może o nim powiedzieć, ale gwarantuje, że „Niemiec płakał, jak sprzedawał”? Nie dajmy się zwieść takim zapewnieniom i bazujmy tylko na twardych faktach. Sprawdźmy zatem, jak korzystnie kupować samochody używane?

Dokumenty najważniejsze

Jeśli sprzedający, czy to osoba prywatna, czy handlarz lub komis samochodowy, nie chce nam pokazać wszystkich dokumentów związanych z samochodem i nie mamy możliwości sprawdzenia numeru VIN auta, to powinniśmy zrezygnować z oglądania takiego pojazdu. Być może auto ma jakieś wady prawne, cofnięty licznik albo przybyło do kraju w częściach, a dopiero w Polsce sprawni mechanicy poskładali je w całość.

Podstawą przy oglądaniu samochodu używanego wbrew pozorom nie jest stan lakieru czy nadwozia ani nawet stan techniczny silnika oraz poszczególnych podzespołów, ale właśnie dokumenty. To z nich możemy się najwięcej dowiedzieć.

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy numer VIN we wszystkich dokumentach pojazdu jest taki sam. Możemy go wykorzystać, aby w rejestrze Centralnej Ewidencji Pojazdów sprawdzić historię samochodu. Poza tym, musimy uzyskać informację, kto był ostatnim właścicielem pojazdu. Nie dajmy się nabrać na to, aby podpisać tzw. umowę na Niemca, w której znajduje się nazwisko kogoś innego niż osoby sprzedającej nam auto. Może się okazać, że ktoś taki w ogóle nie istnieje i będziemy mieli problem z wyegzekwowaniem swoich praw na wypadek wad ukrytych.

Stan techniczny – jak go sprawdzić?

Większość kupujących nie ma niestety wiedzy o tym, jak poprawnie powinien działać silnik samochodu i jak sprawdzić to samodzielnie podczas oględzin pojazdu przed zakupem. Warto pojechać wybranym samochodem do Autoryzowanej Stacji Obsługi i tam sprawdzić go pod kątem sprawności technicznej. Niestety, takie punkty nie w każdym przypadku muszą się znajdować blisko miejsca zamieszkania sprzedającego.

Dobrym pomysłem jest kupowanie samochodów używanych od sprawdzonych sprzedających, którzy dają gwarancję stanu technicznego i legalności pojazdu. Na przykład kupujący samochody używane Honda w firmie Używane jak Nowe, otrzymują cały pakiet gwarancji. Wystarczy znaleźć pożądane ogłoszenie w kategorii: Honda – sprzedam, aby kupić samochód pochodzący z krajowej sieci dealerskiej lub specjalnie importowany dla klienta.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here