Obecnie na polskich drogach porusza się około 20 milionów aut. Oznacza to, że dwóch na trzech rodaków posiada swój własny samochód. Co ciekawe, bardzo lubimy też zmieniać modele pojazdów – statystycznie przeciętny Polak wymienia auto co 3,5 roku. Wiele osób szuka więc co kilka lat kolejnego pojazdu. Najczęściej wybierane są samochody używane w budżecie do 10 tysięcy złotych. Jak kupić pojazd do takiej kwoty, na czym się skupiać i jakie są polecane modele w tej półce cenowej?

Co warto wiedzieć przed zakupem auta do 10 tysięcy?

Samochody osobowe do 10 000 zł to jak widomo samochody używane, które nierzadko w przeciągu kilku miesięcy po zakupie wymagają większych, bądź mniejszych napraw. Najczęściej auta w budżecie do 10 tysięcy mają około 15 lat, ale w przypadku niektórych modeli może trafić się także młodszy 10-letni pojazd. Warto tu pamiętać, że na ogół lepszy stosunek wieku do ceny mają mniejsze pojazdy. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kupno auta do 10 tysięcy złotych niewiele różni się od kupna auta za 20 czy 30 tysięcy – główna różnica polega na tym, że przed sfinalizowaniem zakupu powinniśmy być bardziej czujni. Na ogół tańsze, a tym samym starsze pojazdy (albo po prostu w gorszym stanie technicznym) mają większe skłonności do występowania usterek. W tym budżecie raczej nie ma sensu przesadnie sprawdzać grubości lakieru na każdym elemencie, warto jednak poszukać oznak nieudolnych napraw, a także ognisk rdzy. Istotnym narządem przy oględzinach jest słuch. Wiele wad pojazdu jesteśmy w stanie usłyszeć. Dotyczy to między innymi wszelkich stuków, zgrzytów, albo nierównej pracy silnika. Jeśli zamierzamy obejrzeć konkretny model samochodu, dobrym pomysłem może być także wcześniejsze sprawdzenie najczęściej występujących w tym modelu usterek i ich oznak. Oczywiście możemy też kompletnie nie znać się na samochodach, ale wtedy warto skorzystać z pomocy fachowca, który sprawdzi stan techniczny samochodu – jeszcze przed zakupem. Można wybrać się na stację diagnostyki pojazdów bądź poprosić o pomoc znajomego mechanika samochodowego.

Polecane auta do 10 tysięcy:

  • Renault Clio III – częściej dostępne w wersji 3-drzwiowej małe Clio to naprawdę sensowny wybór przede wszystkim ze względu na trwałość. W jego przypadku najlepiej postawić na egzemplarze napędzane silnikiem benzynowym (zwłaszcza jednostką 1.2).
  • Opel Astra H – auto może i nie przebojowe, ale bardzo poprawne. Najlepszym wyborem będzie 1.9-litrowy diesel CDTI (dobrą wytrzymałość i sensowne osiągi gwarantuje głównie wersja 120 KM).

 

  • Opel Vectra C – przestronne, dosyć wytrzymałe i tanie w utrzymaniu auto, które swoją przestronnością zadowoli rodzinę z dwójką dzieci. Na rynku można znaleźć całkiem sporo egzemplarzy zarówno w sedanie, jak i kombi. Polecane jednostki to 1.8-litrowy benzyniak, a także 1.9-litrowego diesla o mocy 100, bądź 120 KM.
  • Citroen C5 FL – wygodne auto ze sporą ilością przestrzeni wewnątrz (i naprawdę pokaźnym bagażnikiem w kombi). Dzięki zastosowaniu zawieszenia Hydractive 3+ (które wbrew stereotypom nie jest szczególnie awaryjne) auto gwarantuje bardzo dobre wrażenia z jazdy. W kwocie 10 tysięcy lepiej szukać egzemplarzu po liftingu (od 2005 roku), w których poprawiono większość wad pierwszego C5. Najlepiej w tym modelu sprawdzą się silniki 1.6 i 2.0 HDI.

Samochód osobowy do 10 tysięcy to zazwyczaj auto w wieku około 15 lat, którego zakup powinien być dokonany ze sporą dozą ostrożności. Jeśli jednak dobrze wybierzemy model i liczymy się z naprawami w niedługim czasie po zakupie, to bez problemu znajdziemy egzemplarz dostosowany do naszych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here