Każdy miłośnik off-roadu wie, że dobre przygotowanie się do rajdu jest podstawą nie tylko dobrej zabawy, ale również bezpieczeństwa. Na off-road na pewno warto wziąć wyciągarkę oraz linę. Jednak na jaką linę najlepiej się zdecydować? Jakie są wady tradycyjnych lin? Czym na tle tradycyjnych materiałów, z których tworzone są liny wyciągarkowe, wyróżnia się nylon-66? Zapraszamy do lektury!

Standardowe liny a liny z nylonu-66

Liny wyciągarkowe dzieli się ze względu na materiał, z którego są wykonane na liny stalowe oraz syntetyczne. Liny stalowe są bardzo mocne i wytrzymałe, jednak mają również dużą wadę – nie są elastyczne, a także mogą nas pokaleczyć. Zazwyczaj zaleca się, aby używać ich jedynie w ekstremalnych przypadkach.

Częściej używane są liny syntetyczne, chociaż często również mówi się o nich, że mogą być niebezpieczne. Z tego względu warto wybrać liny z nylonu-66. Stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród off roadowców. Liny kinetyczne z syntetycznego nylonu-66 są bezpieczniejsze i bardziej wytrzymałe.

Jakie są zatem wady standardowych lin kinetycznych? Takie liny rozciągają się zazwyczaj nawet do 20-30% swojej długości, co z jednej strony jest ich plusem, jednak może być również niebezpieczne. Gdy taka napięta lina ulegnie zerwaniu, może spowodować wiele zniszczeń nie tylko dla samochodu, ale również być źródłem niebezpieczeństwa dla nas samych.

Z tego właśnie względu warto wyposażyć się w bezpieczniejszy zamiennik i postawić na linę kinetyczną z nylonu-66. Oprócz tego przygotowując się na off-road, warto wyposażyć się w wyciągarki do samochodu.

Charakterystyka lin z nylonu-66

Dlaczego tak właściwie liny z nylonu-66 uważane są za rewolucyjny produkt pośród innych lin holowniczych? Przede wszystkim ich niewątpliwą zaletą jest większa wytrzymałość włókien, co pozwala na bezpieczniejszą i bardziej efektywną eksploatację liny.

Nylon-66 nie jest również tak podatny na zerwania, jak standardowe liny holownicze. Liny kinetyczne z nylonu-66 są również bardziej odporne na zniszczenia, czyli na przykład otarcia, które podczas wyciągania zdarzają się bardzo często. Z tego względu linia z nylonu-66 zostanie z nami również na dłużej i będzie stanowić bezpieczną oraz praktyczną pomoc na wielu rajdach off-roadowych.

Liny z nylonu-66 – dodatkowe informacje

Co jeszcze warto wiedzieć o linach wykonanych z nylonu-66? Oprócz odporności na mechaniczne naciąganie oraz uszkodzenia, liny z nylonu-66 charakteryzuje również mniejsze wchłanianie wilgoci i chemikaliów, a także niższa wrażliwość na działanie promieni słonecznych.

Jak wszystkie powyższe właściwości wpływają w praktyce na kondycję liny z nylonu-66? Po pierwsze podane cechy wpływają na wydłużenie żywotności liny. Oprócz tego objętość lin z nylonu-66 po latach używania nie wzrasta tak jak objętość innych lin holowniczych.

Liny z nylonu-66 – podsumowanie

Liny z nylonu-66 stały się prawdziwym hitem wśród miłośników off-roadu, tak samo, jak m.in. wyciągarki Warn. To zestaw, dzięki, któremu poczujesz się pewnie i bezpiecznie, ponieważ może uratować Cię z niejednej opresji! Liny kinetyczne z nylonu-66 to na pewno sprzęt, który przyda się na niejednym rajdzie. Dzięki swoim licznym zaletom to również bardzo dobra inwestycja, ponieważ liny z nylonu-66 charakteryzuje również dobra wytrzymałość i długa żywotność.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here