Trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez przynajmniej jednego samochodu, jednak nie wszyscy przedsiębiorcy decydują się na zakup własnego środka transportu. Wypożyczanie aut jest bardzo popularną usługą, czy jednak ze względów finansowych jest to korzystna opcja?

Kupić czy wynająć?

Kupowanie przez firmę samochodu na własność wcale nie musi być najkorzystniejszym rozwiązaniem. Najłatwiej jest, gdy klient może nabyć auto za gotówkę, bo odpadają koszty związane z obsługą kredytu, warto jednak mieć na uwadze jeszcze inne opłaty. Kupno za gotówkę nie tylko obciąża budżet firmy, ale też nie można tego wydatku wrzucić w całości w koszty, a jedynie korzysta się z odpisów amortyzacyjnych rozłożonych w czasie.

Dlatego dla wielu firm większą korzyścią jest leasing bądź długoterminowy wynajem, ponieważ koszty związane z nabyciem samochodu są podzielone na raty i wystarczy tylko uiszczać opłaty za wypożyczenie oraz wydatki na codzienną eksploatację pojazdu. Wybór zależy tu od indywidualnej sytuacji firmy, jej sytuacji finansowej oraz tego, jakie samochody potrzebne są do sprawnego prowadzenia działalności.

 

Na czym polega wynajem samochodu?

Wynajem krótkoterminowy to wypożyczenie samochodu ma maksymalnie 30 dni. Procedury są tu mocno uproszczone, ale wciąż zalicza się to do kosztów uzyskania przychodu – wypożyczalnia musi wystawić fakturę i to na jej podstawie można zaksięgować wydatek.

Wygodniejszym rozwiązaniem jest zwykle wynajem długoterminowy. Przedsiębiorca nie zostaje właścicielem pojazdu, ale otrzymuje auto na określony okres i może go użytkować według zasad opisanych w umowie. Wynajem obejmuje dodatkowe usługi, jak serwisowanie samochodu, wymianę opon, opłacanie ubezpieczenia czy likwidację szkód po wypadku – tym właśnie różni się od popularnego leasingu.

 

Samochody luksusowe

Szczególnym przypadkiem jest wynajem samochodu reprezentacyjnego. Limuzyna jest kosztownym autem w utrzymaniu i raczej rzadko się zdarza, by firma codziennie korzystała z takiego środka transportu, zwykle jest pojazd na szczególne okazje. Zresztą nawet w firmach, które regularnie oferują swoim pracownikom i klientom przejazd limuzyną, często bardziej opłacalną opcją jest wynajem, zwłaszcza że długoterminowa współpraca z jedną wypożyczalnią daje szanse na korzystniejsze stawki oraz dodatkowe usługi transportowe.

Duże wypożyczalnie, jak viplimuzyny.com, mają w swojej ofercie nie tylko te klasyczne limuzyny, ale i samochody specjalne, które można wynająć na przykład do transferu większej grupy gości na lotnisko lub do innej placówki firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here