Mandat i punkty karne mogą się zdarzyć każdemu kierowcy. W końcu żyjemy chwilą, w ciągłym stresie, cały czas gdzieś nam się spieszy. Tu mandat za prędkość, tu zapomnieliśmy zapiąć pasów, a za chwilę jeszcze coś innego. Co w przypadku, kiedy podwinęła nam się noga kilkukrotnie i grozi nam odebranie prawo jazdy za przekroczenie ilości punktów karnych? Ile punktów musimy mieć, aby policja upomniała się nasze uprawnienia? To zależy. Obecnie obowiązują 2 bariery punktów karnych:

  • 24 punkty karne dla kierowców posiadających Prawo Jazdy dłużej niż rok
  • 20 punktów karnych dla kierowców posiadających Prawo Jazdy krócej niż rok

Aktualną Ilość punktów karnych możecie sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, musicie jednak stworzyć tak zwany profil zaufany, bez niego nie będzie możliwości sprawdzenia. A więc załóżmy, że macie zabrane prawo jazdy za punkty – co dalej? Musicie oddać dokumenty i od tej pory będziecie skazani na jazdę miejskimi środkami komunikacji. No niekoniecznie!

Punkt karne można skasować!

Od czerwca 2018 roku obowiązują przepisy mówiące, że nie kierowca, który przekroczył ustawową barierę 24 punktów karnych nie musi od razu oddawać prawa jazdy. Dlaczego? Ponieważ zostaną skierowani na szkolenie umożliwiające redukcję punktów, jeżeli natomiast w ciągu miesiąca od doręczenia skierowania nie weźmie w nim udziału, prawo jazdy zostanie mu odebrane. Szkolenie trwa 4 dni (dokładnie czeka na nas 28 godzin szkoleń), a jego koszt wynosi 500 zł. W trakcie szkolenia zapoznacie się z teorią oraz będzie musieli przejść obowiązkowe testy psychologiczne. Po całym kursie liczba punktów karnych na waszym koncie zostanie wyzerowana! Z takiej możliwości redukcji punktów karnych można korzystać raz na pięć lat. Trzeba też zaznaczyć, że od skierowania na szkolenie do odzyskania uprawnień nie może minąć dłużej niż 6 tygodni. Na pewno jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza, że alternatywą jest całkowita utrata prawa jazdy i ponowne odbycie egzaminów uprawniających do kierowania samochodem (i innymi środkami transportu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here