Nowoczesne samochody elektryczne coraz częściej zastępują tradycyjne auta z napędem spalinowym. Przez tych kierowców, którzy zdecydowali się na ich zakup, są one cenione ze względu na nowoczesny design oraz stosunkowo tanią eksploatację. Niemniej, wraz ze zwiększającą się ich liczbą na polskich drogach można coraz częściej usłyszeć opinię, że elektryki wcale nie są przyjazne dla środowiska naturalnego. Czy są one zatem ekologiczne?
Auta elektryczne, czyli jakie?
Samochody elektryczne swym wyglądem są mocno podobne do nowoczesnych modeli spalinowych. Karoseria, fotele, kierownica oraz poszczególne elementy wyposażenia są niemalże identyczne. A to, co je różni, to napęd. Jego idea jest mocno zbliżona do koncepcji telefonu komórkowego. W elektrycznym aucie cztery silniki zasilane z akumulatora są umieszczone na każdym z kół. Dzięki temu jedzie on, dopóki i w akumulatorze znajduje się prąd. A gdy go zabraknie, pojazd trzeba podłączyć do ładowania, podobnie jak telefon. A później można znów ruszyć w drogę.
Dla wielu kierowców ładowanie elektryka może wydawać się nieco uciążliwe. Benzynę można bowiem nalać do baku w kilka minut, a pełne naładowanie baterii trwa kilkanaście godzin.
Niemniej jeśli chodzi o sposób zasilania, to elektryki są bardziej ekologiczne od samochodów benzynowych. Podczas poruszania się po drogach nie emitują one do atmosfery szkodliwego dwutlenku węgla. Niestety, nie można powiedzieć, że produkcja pojazdów elektrycznych jest również przyjazna dla środowiska naturalnego. Do produkcji baterii do takich pojazdów zużywane są najrzadsze metale tj: nikiel,kobalt, miedź czy aluminium. Bardzo często są one eksploatowane z ubogich państw Azji i Afryki. W procesie produkcji elektryków wytwarza się zatem duże ilości dwutlenku węgla. Wytworzenie jednej baterii o mocy 30 kWh, oznacza produkcję ponad 5 ton dwutlenku węgla.
Auto elektryczne z zagranicy – istotne zalety
Co prawda opinie na temat elektryków są podzielone, ale ich zakup to bardzo dobry pomysł. Z roku na rok technologie się zmieniają, a procesy wytwórcze baterii stają się coraz mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Można je bez problemu naładować za pomocą domowego gniazdka, a nawet prądem produkowanym przez znajdujące się na dachu panele fotowoltaiczne.
Istotną zaletą samochodów elektrycznych jest również to, że bardzo cicho poruszają się po drogach i co najważniejsze bez produkowania szkodliwych dla środowiska spalin. Po paru latach użytkowania baterię od elektryka można oddać do ekologicznej utylizacji i w zamian otrzymać zniżkę na zakup nowego auto. Dla tych kierowców, którzy nie chcą nabywać elektryka z salonu, oferowane są modele używane. Wystarczy wejść na stronę internetową carforfriend.pl
i zamówić taki model, który spełni najśmielsze oczekiwania. Każde sprowadzone auto z Holandii czy innego państwa może poszczyć się dobrym stanem technicznym. Jego zakup to doskonały wybór na długie lata.
Dodaj komentarz