Decyzja podjęta, czas sprzedać samochód. Ogłoszenie wystawione, udało się – kupiec znaleziony. Czas spisać umowę. Tylko… jak się do tego zabrać? Jakie informacje muszą się w niej znaleźć, aby była ważna? Pomożemy Ci przygotować umowę sprzedaży auta.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu
Na początek mamy ciekawostkę – przepisy dopuszczają zawieranie ustnej umowy kupna-sprzedaży auta. Z oczywistych względów nie radzimy jednak takiego rozwiązania, ponieważ nie zabezpiecza ono interesy żadnej ze stron. Co więcej, może powodować także problemy z rejestracją pojazdu czy też z informowaniem ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu. Dlatego warto ją dopracować. A jak?
Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu sprawdzisz na motostyle.pl – dowiesz się nie tylko, jakie obowiązkowe informacje należy zawrzeć, ale także jakie punkty umowy będą sprzyjać Twoim interesom. Zacznijmy jednak od początku.
Nie musisz korzystać ze wzorów umów dostępnych w internecie (choć te znacznie ułatwiają sprawę), możesz spisać ją ręcznie. Ważne, aby została stworzona w dwóch identycznych kopiach, na każdej z nich musi pojawić się podpis sprzedającego i kupującego. A co musi się z niej znaleźć?
Co powinna zawierać umowa sprzedaży auta?
Najważniejsze elementy takiej umowy to dane sprzedającego i kupującego, informacje dotyczące samochodu, kwota transakcji oraz podpis.
Dane osobiste, które należy uwzględnić, to imię oraz nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz numer dokumentu tożsamości. Jeśli chodzi o dane pojazdu, to trzeba określić jego markę, model, rok produkcji oraz kolor. Oprócz tego musisz podać numer rejestracyjny, numer VIN, numer i pojemność silnika, a także kolor karoserii.
Wszystkie te dane będą wnikliwie sprawdzane przez urzędników wydziału komunikacji podczas rejestracji pojazdu i choć to w interesie kupującego jest, aby się zgadzały, lepiej uniknąć wszelkich komplikacji.
Chcesz zabezpieczyć swoją stronę? Zadbaj o to, by w umowie znalazły się informacje dotyczące sposobu realizacji transakcji (płatność gotówką czy przelew na konto bankowe), a także wszystkie najistotniejsze kwestie związane ze stanem mechanicznym pojazdu.
Dlaczego? Ponieważ sprzedając używany samochód, automatycznie udzielasz rękojmi za jego wady. Na tej podstawie kupujący nawet po dwóch latach może żądać zwrotu części lub całości kwoty! Tutaj należałoby jeszcze wyjaśnić, że rękojmia dotyczy poważnych wad, które nie są znane kupującemu w chwili zawierania transakcji. Natomiast wady, o których kupujący wie, nie podlegają reklamacji.
Z tego względu nie warto też… oszukiwać podczas sprzedaży samochodu, zatajać usterki.
Sprzedaż auta a OC
Umowa podpisana, masz już pieniądze, czas świętować! Ale zanim jeszcze to zrobisz, pamiętaj o tym, aby poinformować ubezpieczalnię o zmianie właściciela.
Każdy samochód musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC. Jeśli sprzedajesz auto, to polisa „przechodzi” wraz z nim na nowego właściciela. Ten może ja wypowiedzieć (wtedy Ty dostaniesz zwrot części składki) lub zaakceptować jej warunki. Decyzja należy do kupującego, Ty natomiast musisz zawiadomić ubezpieczyciela, o zmianie właściciela. Zwykle wystarczy wysłanie skanu lub zdjęcia umowy kupna-sprzedaży przy pomocy formularza dostępnego na stronie www towarzystwa lub wysłanie jej kopii pocztą.
Dodaj komentarz