Dobre opony zimowe zwiększają osiągi samochodu w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych przy niskich temperaturach. Wpływają w dużym stopniu na jakość prowadzenia samochodu oraz bezpieczeństwo kierującego. Na co więc należy zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.
Czym charakteryzują się opony zimowe?
Opony zimowe wizualnie różnią się od modeli letnich przede wszystkim rzeźbą bieżnika. Ich kształt jest bardzo charakterystyczny. Ogumienie zimowe ma bardziej chropowatą powierzchnię, a sam bieżnik jest dość głęboki z licznymi nacięciami na bokach. Ta specyficzna struktura odpowiada za usuwanie nadmiaru wody, błota i śniegu na zewnątrz opony. Dzięki czemu kierowca jest w stanie lepiej kontrolować samochód, zwłaszcza w trakcie jazdy przy dużych prędkościach.
Opony zimowe są wykonane ze specjalnej mieszanki kauczuku syntetycznego i naturalnego. W ogumieniu wysokiej klasy stosuje się także dobre jakościowo dodatki wzmacniające odporność bieżnika. Jego kształt jest zaprojektowany w taki sposób, aby nawet w trakcie wolnej jazdy opona szybciej się nagrzewała. Tym samym zwiększa się jej elastyczność i przyczepność na śniegu oraz w błocie. Lepiej radzi sobie także podczas pokonywania głębokich kałuży.
Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając opony zimowe?
Jeśli dysponujemy wiedzą na temat tego, jakich rozmiarów potrzebujemy opony do naszego samochodu, to kolejną kwestią jest wybór ogumienia na podstawie konkretnych parametrów. Już od wielu lat obowiązują istotne regulacje narzucone przez Unię Europejską. Dotyczą one standardu oznaczeń przy sprzedawanych produktach. Każda dostępna opona w sklepie musi posiadać etykietę, dzięki której możliwe jest szybkie porównanie jej parametrów z rozwiązaniami od konkurencji.
Kierowcy, którzy głównie jeżdżą po mieście, powinni wybierać ogumienie charakteryzujące się jak najwyższą przyczepnością do mokrej nawierzchni jezdni. W trakcie zimy na drogach miejskich śnieg nie utrzymuje się przez dłuższy czas. Zazwyczaj jezdnie są regularnie odśnieżane. Pozostaje jednak na nich głównie warstwa wody wymieszana z błotem. W takiej sytuacji opony zimowe z dobrym indeksem przyczepności umożliwiają wygodniejsze prowadzenie i skracają drogę hamowania.
Jeśli w trakcie zimy często podróżujemy po zaśnieżonych bezdrożach, to warto rozejrzeć się za ogumieniem charakteryzującym się dużą grubością bieżnika. Jego wadą jest znaczna głośność przy poruszaniu się po drogach, ale okazują się niezastąpione w trudnych warunkach zimowych. Mogą także wpływać na nieco większe zużycie paliwa.
Dodaj komentarz