Samochody używane – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kupno samochodu używanego wymaga znacznie większego przygotowania niż w przypadku auta nowego. Z pewnością wiąże się to również ze stresem, szczególnie w przypadku osób kupujących po raz pierwszy. Dlatego też, w dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka wskazówek, dzięki którym to zadanie stanie się o wiele łatwiejsze.

Na początek określamy budżet i potrzeby

Warto dokładnie określić, jaką sumę chcemy wydać na zakup samochodu. Należy jednak pamiętać, by nie przeznaczać na to całej posiadanej kwoty. Po zakupie niezbędne będą także rejestracja oraz ubezpieczenie samochodu. Jeśli chodzi o samochody używane warto przeznaczyć też około dziesięciu procent na dodatkowe naprawy, czyli tak zwany „pakiet startowy”.

Jeśli określimy już budżet, czas na dokładne przemyślenie swoich potrzeb. Jeśli więc szukamy pojazdu dla rodziny wybierzmy kombi, a w przypadku gdy jesteśmy singlami najlepsze będzie auto klasy kompakt czy średniej.

Dokładnie sprawdźmy stan techniczny

Najważniejszą zasadą jest zdecydowanie to, że samochody używane powinniśmy oglądać na zewnątrz, w ciągu dnia. To dlatego, że w dziennym świetle łatwiej jest ocenić stan karoserii czy zauważyć ewentualne poprawki blacharsko-lakiernicze. Równie ważne jest sprawdzenie stanu silnika, układu paliwowego, hamulcowego oraz akumulatora.

Na oględziny warto zabrać kogoś, kto posiada wiedzę na temat samochodów. Może to być znajomy lub ktoś z rodziny, jednak najlepszą opcją jest pomoc eksperta – takich ogłoszeń jest w Internecie stosunkowo dużo. Jest to nieduży koszt, bo w granicach 200 złotych, a takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie znacznie wyższych wydatków związanych z ewentualną naprawą usterek. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wizyta w serwisie, najlepiej autoryzowanym. W takim miejscu będziemy mieli możliwość przeprowadzenia kompleksowego przeglądu pojazdu. Zlecając weryfikację pojazdu w ASO powinniśmy oczekiwać między innymi:

  • badania grubości lakieru i oceny powłoki lakierniczej,
  • sprawdzenia oznaczeń szyb i zgodności z rocznikiem produkcji auta,
  • sprawdzenia silnika i układu napędowego pod kątem wycieków i poprawności pracy,
  • oceny błędów zarejestrowanych przez sterownik silnika.

Przed dokonaniem transakcji warto również sprawdzić, czy samochód nie ma wad prawnych polegających na zastawie rejestrowym lub skarbowym. Niestety, sprawdzenie takich informacji wymaga złożenia wniosków do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych oraz z Centralnym Rejestrze Zastawów Skarbowych. Wymaga to więc trochę czasu, dlatego robi się to stosunkowo rzadko. Jest to jednak zdecydowanie dobre rozwiązanie i warto poświęcić temu czas.

Umowa i transakcja

Samochody używane możemy kupić zarówno gotówkowo, jak i bezgotówkowo – przelewem na konto sprzedającego. Należy jednak pamiętać, aby umieścić sposób płatności na umowie. Umowa kupna-sprzedaży może być sporządzona samodzielnie. Wbrew pozorom wcale nie jest to skomplikowane zadanie. Można również skorzystać ze wzoru, w Internecie znajdziemy takich mnóstwo.

 

Dodaj komentarz