Odpowiednie światło emitowane przez samochód to klucz do bezpiecznej jazdy. Podstawę wyposażenia pojazdu mechanicznego stanowią światła mijania. Jednak oprócz nich obowiązkowo montowane w samochodach są również m.in. światła drogowe. Do czego służą te dwa rodzaje, bodaj najczęściej wykorzystywanych, świateł samochodowych? Kiedy trzeba, kiedy można, a w jakich sytuacjach nie powinno się z nich korzystać?
Obowiązkowe światła mijania i światła drogowe
Jak określają przepisy, każdy samochód powinien dysponować światłami mijania oraz światłami drogowymi. Oba rodzaje oświetlenia są zatem fabrycznie montowane w pojazdach. Co więcej, za niesprawność jednych lub drugich świateł grożą wysokie mandaty. Samochód, który nie posiada sprawnego oświetlenia tego typu nie ma szans przejść corocznego przeglądu. Warto zatem dbać o stan świateł. W tym celu niezbędna jest również kontrola stanu całej elektryki samochodowej.
Co prawda w samochodzie trzeba posiadać zarówno światła mijania, jak i światła drogowe, jednak tylko użytkowanie tych pierwszych jest obowiązkowe. Mało tego, kierowca powinien korzystać ze świateł mijania zawsze, gdy porusza się po drogach. Od kilku lat nawet w ciągu dnia trzeba używać świateł mijania. Zwiększa to widoczność pojazdu na drodze, a tym samym również bezpieczeństwo kierowców. Istnieją pewne wyjątki, w których możliwe jest wyłączenie świateł mijania. Niemniej jednak trzeba je wtedy zastąpić innego rodzaju oświetleniem. Dotyczy to między innymi świateł drogowych, które mogą być używane zamiennie, ale też równocześnie ze światłami mijania.
Jak korzystać ze świateł drogowych?
Warto mieć na uwadze, że sposób korzystania ze świateł drogowych jest jasno określony w przepisach prawa. Zasadniczo przeznaczone są one do użytku w sytuacji, gdy widoczność jest ograniczona, ze względu na brak oświetlenia drogi. Rzecz w tym, iż światła drogowe, potocznie zwane długimi, wydłużają pole widzenia do co najmniej 100 metrów. Jednocześnie warto pamiętać, że nie sprawdzają się one podczas jazdy we mgle, deszczu czy śniegu. Wtedy lepszym wyborem są światła przeciwmgłowe. Ograniczeniem w kwestii użytkowania świateł drogowych jest konieczność ich wyłączenia, jeśli z naprzeciwka nadjeżdża jakiś pojazd. Ze względu na dużą moc, światła drogowe oślepiają kierowców, zatem ich wyłączanie w takich sytuacjach służy poprawie poziomu bezpieczeństwa na drodze.
Jak każde wyposażenie samochodu, również światła drogowe z czasem ulegają zużyciu, czasami również awariom. W takiej sytuacji warto odwiedzić stronę sklepu Ucando.pl. Znajduje się tam szeroki wybór świateł, zarówno drogowych, jak i innego rodzaju. Wszystko to sprawdzone produkty, od uznanych producentów.
Dodaj komentarz